Skip to content

טרקטורונים בדובאי – חוויה מדברית בלתי נשכחת

  • by

כשישראליות וישראלים חושבים על דובאי, התמונה שעולה בעיני רוחם היא בעיקר של מגדלי ענק, מלונות פאר והמון המון יוקרה. את המוניטין הזה דובאי רכשה ביושר: הנסיכות העשירה ביותר באיחוד האמירויות הערביות מתפארת בעיר בירה גדולה (הגדולה ביותר באיחוד האמירויות) ומפוארת, עם שיאים אדריכליים שנשברים מעבר לכל פינה.

ואכן, ביקור באיחוד האמירויות לא יכול שלא לכלול ביקור בעיר העתידנית. עם הבורג' ח'ליפה במרכזה, המגדל הגבוה ביותר בעולם (בפער גדול מהמגדל השני הגבוה בעולם, הנמצא אי שם בטוקיו שביפן) עם גובה של כמעט קילומטר (828 מטר ליתר דיוק), לא פלא שכל מי שמסתובב בעיר הוא עם פה פעור כלפי מעלה.

לאורך חופי דובאי, על מימי המפרץ הפרסי, ישנם עוד פלאים ארכיטקטוניים, האיים המלאכותיים בצורת עצי תמר, היחידים מסוגם בעולם. מעבר לנוף המרהיב שהם יוצרים למי שמביט בהם מלמעלה, ישנו גם בית המלון המפורסם בורג' אל ערב, השמור לעשירי ועשירות העולם בלבד (יש שם מקומות חנייה למסוקים כמעט יותר מאשר לכלי רכב) – המהווה פלא בפני עצמו.

הבורג' אל ערב, מלבד היותו מהגדולים ומהמפוארים ביותר בעולם, הוא גם בצורה ייחודית של סירת מפרש. מיקומו על הים פשוטו כמשמעו מייצרת חווית תצפית ייחודית עליו מהעיר, וכן ממנו אל עבר העיר ומגדליה.

אך האטרקטיביות של העיר והבטון, האדריכלות והשיאים, עלולה להשכיח מהמבקרות והמבקרים שלפני הכל, איחוד האמירויות היא מדינה מדברית בעיקרה, הממוקמת בחצי האי ערב. לא רחוק מהעיר, שמטבע דברי ההיסטוריה היא ממוקמת על קו החוף, משתרעים מדבריות מרהיבים שמספקים חוויות לא פחות ייחודיות עבור המבקרים.

טיול טרקטורונים ומבריקים בלב המדבר של איחוד האמירויות, דובאי

המדבריות המפתיעים של דובאי

אחד הפרויקטים התיירותיים הגדולים ביותר של דובאי ואיחוד האמירויות בכלל, במיוחד עקב הפופולריות של הפנים המודרניות שלה, הוא שימור המערכת האקולוגית הטבעית שלה. המדבר של דובאי הוא רק דוגמא אחת מפלאי הטבע שיש למדינה הערבית להציע.

מדובר על אזור מוגן של מדבר ערבי באורך של 225 קמ"ר, שתופסים לא פחות מ- 5 אחוזים מהשטח הכולל של הנסיכות כולה. אחד המאפיינים המיוחדים של שמורת הטבע הזו, שמעידה יותר מכל על ההצלחה הרבה שלה, היא העובדה שגם מקומיים ולא רק תיירים נוהגים לבלות בה לא מעט, כולל באטרקציות התיירותיות השונות המוצעות בה.

השייח' מוחמד בן ראשיד אל מקטום, ראש ממשלת איחוד האמירויות, הוא זה שרכש את השטחים הללו על מנת לשמר אותם ולדאוג לאיזון הנדרש בין הצמיחה המהירה של הכלכלה המודרנית  והמערבית בדובאי שעלולה להוות איום על הטבע, לבין הצורך לשמור על המורשת הטבעית של המדינה.

כחלק מההגנה על הטבע, הדרך היחידה לבלות בו היא עם אחד ממפעילי התיירות המורשים של השמורה. אך אל דאגה, לא מדובר בכלל מגביל במיוחד. החוויות המגוונות שמציעים הספקים השונים מבטיחות שלא תצאו מאוכזבים מהביקור במדבר של דובאי. בין היתר, במקום יש אתרי נופש, טיולי גמלים, התנסות בספורט החץ והקשת, ומסעות שטח על דיונות השטח המדברי.

טרקטורונים היא דרך אולטימטיבית ורבת חושים להתרשם מהדיונות

נסיעת שטח היא אולי הדרך הטובה ביותר להצליח להתחבר לשטח, ולחוות אותו באופן רב חושי, במפגש בין העוצמה של הטרקטורון ובין העוצמה האינסופית של המדבר.

הטרקטורונים המטפסים על הדיונות הרכות מהווים אתגר לא קל, מכיוון שהרכיבה על הדיונות איננה משימה המתאימה לכל אחד ואחת. יחד עם זאת, ניתן לבחור טרקטורונים ברמות שונות של סמ"ק, כך שניתן להתאים את החוויה ליכולות הנהיגה הספציפיות שלכם. בנוסף, הדיונות הן כל כך רכות, שנפילה מהטרקטורון על הקרקע היא כמעט כמו נחיתה על ספוג.

חברות התיירות של דובאי מקפידות על כללי הבטיחות, ובנוסף כחלק מהנהלים של השמורה עם טרקטורונים לא ניתן להתרחק יותר מדי. כך, מבלי לפגוע בטיב החוויה שלכם במדבר, לא תוכלו להגיע למצב שאתם הולכים לאיבוד במרחבים העצומים.

במהלך הטיול, המדריך מסביר על הצמחייה ובעלי החיים שעבורם המדבר הוא לא יעד תיירות אלא מקום המגורים והחיים. המדבר מתפאר במגוון רחב של ציפורים, ביניהם עופות דורסים כמו הבזים המפורסמים, וכן חתולי חול, נחשי צפע פתלתלים (זהירות!) וקיפודים אפריקניים מיוחדים.

אם תתכננו נכון את הביקור שלכם, ותוכלו להקדיש יום שלם או יותר לביקור במדבר, תוכלו להגיע לאחד מהמאהלים הבדואים שם יוצעו לכם ארוחות ערב על רקע הדיונות לעת ערב, וכן ארוחת בוקר ערבית מסורתית למחרת אם תעזו להעביר שם את הלילה (לא לדאוג, מקומות הלינה בשמורה מותאמים לתייר ולתיירת המערביים, ואין צורך להביא שק שינה מהבית).

מהי העונה המומלצת לביקור הכולל טרקטורונים בדובאי?

המדינה המזרח תיכונית הערבית מציעה אקלים חם יחסית, וישנו הבדל גדול מבחינת מזג האוויר בין החורף והקיץ. בחודשי החורף, בדרך כלל דצמבר—פברואר, מזג האוויר הוא האידאלי ביותר לביקור, כולל חוויה מדברית פחות מסוכנת ויותר מזמינה. הטמפרטורה עומדת על 20 מעלות צלזיוס בממוצע, ובכל מקרה לא יורדת לטמפרטורות נמוכות מדי.

מבחינת גשם, ברחבי איחוד האמירויות ישנם פחות מ- 20 ימי גשם שנתיים, כך שבסבירות גבוהה לא תצטרכו מטריות במהלך הביקור. במהלך חודשי החורף, לאורך כל שעות היום הביקור במדבר הוא אפשרי, ולא צריך לחשוש מהגעה לעומסי חום קיצוניים. כן מומלץ להצטייד במעיל לשעות הערב והלילה, שכן בדומה למדבריות אצלנו – הפרשי הטמפרטורות בין היום והלילה גדולים ולכן צפויה ירידת טמפרטורות משמעותית.

בניגוד לחורף, חודשי הקיץ, מאי—אוגוסט הם חמים מאוד, והטמפרטורות יכולות לחצות יותר מפעם אחת את קו ה- 40 מעלות, על אחת כמה וכמה במדבר. בעוד שבביקור בעיר דובאי אפשר עוד איכשהו להימלט מהחום, ולדלג בין מזגן למזגן – במדבר המצב שונה.

ולמרות זאת, גם בקיץ תוכלו לבקר במדבר, אך תצטרכו להגביל את הביקור בעיקר לשעות הערב לקראת החשיכה, כאשר הטמפרטורות הופכות לנעימות יותר, וחום השמש כבר לא מסכן אתכם. בדיוק כפי שנאמר קודם לכן, ז'קט קל לא יזיק לכם כדי ליהנות מהחוויה אף יותר, מכיוון שלעת ערב רוח קרירה מגיעה והופכת את מזג האוויר לאופטימלי.

באופן טבעי, המחירים בעונת החורף עם יקרים יותר, עקב הפופולריות הגדולה יותר במהלכם. יחד עם זאת, אם הביקור שלכם עתיד לכלול ביקור במדבר – מומלץ לכוון את הביקור לחודשי החורף. במצב כזה, עוד מומלץ להזמין כרטיסים כמה שיותר זמן מראש, ולהימנע ממצבים בהם כל המקומות כבר תפוסים. כאמור, שמורת הטבע של דובאי היא המקום היחיד בו ניתן ליהנות מהמדבר, ושטחה מוגבל.

טיול מבריקים וטרקטורונים בלב המדבר של דובאי, איחוד האמירויות

מה עוד אפשר לחוות במדבר של דובאי והדיונות שלו?

ישנן עוד מגוון רב של פעילויות מדבריות בשמורת הטבע של דובאי, כגון רכיבה על אופני שטח, טיולי באגי, טיפוס דיונות שיתפוס לכם את כל השרירים, רכיבת גמלים קלאסית ועוד. טיולי הבאגי מומלצים מאוד לכל אלה שחוששים וחוששות לעלות על הטרקטורונים: מדובר בחוויה בטוחה מאוד, עם מדריך צמוד, ועם התאמה לכל הגילים כולל ילדות וילדים קטנים.

חברות רבות מציעות חבילות ביקור הכוללות יותר מאטרקציה אחת למהלך הביקור שלכם במדבר. בחלק מחבילות אלה כלולים אפילו מופעי בידור כדוגמת ריקודי בטן המבוצעים על ידי מיטב רקדניות הבטן באזור ומופעים נוספים המשתנים על פני השנה.

כמובן שאי אפשר לבקר יום שלם במדבר ולהישאר בבטן ריקה. אם בעיר דובאי תוכלו ליהנות ממטעמים של מקדנולדס, סאבווי וKFC (לא רק, יש גם מסעדות אותנטיות במרכז העיר), הרי שבמדבר תוכלו ליהנות ממיטב המאכלים של המטבח הערבי. גם בעניין זה, חבילות הנופש המוצעות על ידי החברות השונות או בתי המלון מספקים את כל השירותים ובהתאם לצרכים האישיים שלכם.

איך מגיעים למדבר?

האפשרות המומלצת ביותר היא לקנות חבילה של האטרקציה במדבר על פי בחירתכם, שתכלול איסוף והחזרה היישר לדובאי למלון שלכם או לפחות לא רחוק ממנו. רוב החברות העוסקות בתחום מציעות את השירות הזה ללקוחות שלהם.

תוכלו לשלב את טיול הטרקטורונים עם חוויות מדבריות נוספות, כמו נסיעה על באגי המותאמת גם עבור אלה שלא מצטיינים בנהיגה, ארוחות בהתאם לשעות של הטיול שלכם ועוד.

תכנון איכותי של ביקור מהסוג הזה יכלול שהות בדיונות במהלך השקיעה, כך שתוכלו להצטלם ולהרוויח תמונות של פעם בחיים, עם שקיעות מרשימות ברקע.

הגעה מדובאי לשמורת הטבע של המדבר במונית או ברכב אורכת כשעה (תלוי לאן תגיעו), כך שבכל מקרה לא מדובר בנסיעה ארוכה במיוחד.

במהלך סיור שטח, מתוך רכב המבריק בדובאי

איפה ישנים במדבר של דובאי?

דובאי היא כאמור עיר של יוקרה, ולכן הכל מאוד מפואר ונוצץ, גם אם הוא לא באמת כזה. אין מה להיבהל! לא כל המקומות בדובאי הם יקרים כמו שהם נראים כלפי חוץ, וניתן למצוא בקלות (אם מחפשים מספיק זמן מראש) מלונות במחירים רגילים ומתאימים גם לתייר ולתיירת ממעמד הביניים, וזאת מבלי להתפשר על האיכות.

אם אתם מתכננים ללכת על ביקור מדברי, מומלץ להעביר לפחות לילה אחד במדבר, באחת מהחוויות הייחודיות שהמדבר מציע. כך תוכלו לשלב את טיול הטרקטורונים המיוחד ביחד עם לינת שטח תחת הכוכבים, בתנאים הכי טובים שיש.

אחד המקומות הפופולריים לכך הוא אתר הנופש "באב אל שאמס" הנמצא ממש בין הדיונות. המקום שנראה כמו נווה מדבר קלאסי מספק שלווה וקסם כפרי, בד בבד עם אירוח ויוקרה מהשורה הראשונה.

אף על פי שהוא מבודד מהעולם העמוס סביבו, באב אל שמס נותר נגיש בקלות, ונמצא במרחק של 45 דקות נסיעה בלבד משדות התעופה של דובאי ואבו דאבי.

המלון מספק שירותי סיורים במדבר, כך שתוכלו להזמין דרכם את הטרקטורונים או כל אטרקציה מדברית אחרת המתאימה לכם ולצרכים שלכם ושל בני ובנות המשפחה שלכם.

מחירי המלון משתנים בין עונה לעונה, בין רמת החדרים השונות (יש גם סוויטות), אך סדר הגודל שלהם הוא כ- 300 עד 500 דולר לזוג ללילה.

בעומק השטח ניתן למצוא את אל מאהה (Al Maha). אתר נופש זה גם הוא נווה מדבר פרטי השוכן בין מטעי דקלים גדולים ובין דיונות החול האופייניות לשמורת הטבע. המלון מציע שלווה מבודדת ונופים איקוניים של המישורים הסוחפים ושל מסיבי הר חג'ר ברקע. גם מהמלון היוקרתי הזה ניתן לצאת לטרקטורונים או לכל אטרקציה מדברית אחרת.

המחירים במלון זה משתנים בין רמות החדרים השונות ובין העונות, אך מדובר במלון יוקרתי הרבה יותר, עם מחירים התחלתיים של מעל ל- 1,200 דולר.

אם תרצו להתפנק קצת פחות, ישנם גם הוסטלים או מלונות 3 כוכבים בעלות של עד כ- 300 דולר ללילה. מה שבטוח הוא, שלא משנה איפה תבחרו לישון – המדבר יהיה אותו מדבר, ועל החוויה הזו לא כדאי בשום פנים ואופן לוותר.

5/5 - (1 vote)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בשיתוף

Image
Image
Image
Image

לינקים חשובים

נדלן בדובאי

דילוג לתוכן